BLOG – FBC

– prostor pro Vaše diskuze, fotky, poznatky a novinky

Kam spěje chov ?

12. 2. 2016

Po shlédnutí příspěvku z letošního DUO CACIBu v Brně jsem až tajila dech nad fotkama vystavených psů, bohužel ne v nadšení. Nevím komu kdo patří, kromě Petřiných, ty znám a Danu také, ale je mi jich opravdu moc líto. Pořídit štěně, za ne zrovna malý peníz, a pak z toho vyroste to co vidíte, tak to je smutné. Bohužel chov v MC je ponechán na uvážení „chovatelů“ a jak je vidět, není to dobré.  Chovám filuše už 20 let a prvního psa filouše jsem si pořídila před 23 lety. Za tu dobu jsem měla možnost vidě různé psy a feny a nejen v ČR, doposud jsem se domnívala, že jsou u nás odchovávané fily podstatně lepší než jinde v Evropě, až na pár vyjímek. To bylo % nevýznamné, protože ne vždy se vše povede. Ovšem nad touhle záplavou „nohatých“ a kvadratických psů s vykasanou spodní linií se mi opravdu zatajil dech.

Mám stále v dobré paměti jak vypadaly fily v devadesátých letech v ČR, ale ač měly své nedostatky, tak tomuto se opravdu rovnat nemůžou!!!

Nechápu, že to rozhodčí nevidí, ale je pravda, že v Rakousku mají takové typy a nepřijde jim to asi divné a o Slovensku v současné době se dá říci totéž. BOHUŽEL! Nechápu, jak může majitel feny, která nemá ideální formát, použít psa, který je kvadratický, protože jinak by tyto jedinci nevznikli! Vždyť to je základ chovu; každý nedostatek se musí u protějšku vyvážit tzv. ideálem, ne opakem a ne tou samou vadou !!!

Trochu jsem si pohrála, šťouralové budou oponovat, že  rozměry kót v součtech nesedí přesně na dvě desetinná místa, ale to už je jejich problém. Vzala jsem celkem tři obrázky z této výstavky, vybrala jsem pouze ty fotky, kde jsou psi přesně z profilu, ale následující kótování by sedlo na podstatně více psů. Posuďte sami !!!

 

Komentáře: 2 k příspěvku “Kam spěje chov ?”

  1. Ty formáty jsou fakt s prominutím průser velký. Tímto se fily vrací minimálně o 25 let zpátky v kvalitě dle standardu. Nejhorší je, že díky požehnání rádoby zkušených se tento problém ukotvuje v chovu čím dál tím častěji. Na výstavě jsem viděla tak polovinu filuší, které byli kvadráti a u dvou bych řekla, že byli snad vyšší než delší. Ještě tam chyběli modráci, kteří jsou naprosto běžně mylně uváděny za barvu cinza a tato výstava by byla naprosto perfektní ukázka toho, jak se tady prasí chov fil.

  2. Zlatej Lexíček. Pobožnost ů

Odpovědět

Pro přidání komentáře musíte být přihlášen/a.